Jag söker veganrecept som kan sänka mitt blodsockervärde.
Är det någon som har några tips?
Postad av nybörjaren
i Motala
, 9 oktober 2009
Biffar, grytor och soppor?
Postad av Magnus
, 9 oktober 2009
Du kanske kan prova mera fiberrik kost? Grovt bröd, fullkornspasta och mycket grönsaker. Jag äter det och håller mina värden i bra.
Postad av Olle
i solna
, 9 oktober 2009
Säger bara en sak.... raw food... hjälper mot allt....=)
Postad av Z
i Oslo
, 26 november 2009
Testa på att göra sallader med olika kryddor och prova dig fram.. jag har varit vegetarian i 5år och jag kollar upp recept på tillexempel hemgjorda biffar och gör morotsbiffar i stället och blodsockervärdet blir bättre om du också tar mindre av de långsamma kolhydraterna och kanske börjar med keso och bönor :D lycka till!
Paj, sallad, soppa, smoothie. Vi äter gärna fem frukter om dagen, särskilt när de samsas i en fruktsallad!
Med frukt i desserten kan du äta gott och nyttigt på samma gång. En helt osötad fruktsmoothie med mandel kan du unna dig när som helst. Variera sylt och grädde till pannkakorna med att servera stekta äpplen med kanel och socker. Och vem tackar nej till en milkshake med banan och rik chokladsmak?
Ibland behövs ett riktigt snabbt och gott bröd till middagen. Kanske ett luftigt olivbröd i långpannan?
Nybakat bröd till maten förvandlar middagen till festmat. Att baka bröd med god fyllning är alltid ett bra knep att lätt fixa det lilla extra. Använd långpannan och välj mellan tre goda varianter på samma typ av bröd. Lättbakat, snabbt och gott! Ett läckert pestobröd med sesamfrön passar såväl grytor som till soppa. Smakrikt blir det med ostbröd med solrosfrön. Eller lägg i soltorkade tomater och baka ett gott olivbröd som passar de fleras varmrätter med tomat i. God mathelg önskar pepparochsalt!
Tekakor
Något av det lyxigaste och godaste man kan börja dagen med! Mjölken gör kakorna mjuka. Servera med smör, ost och marmelad.
Soppa
Pumpasoppa
Som förrätt, huvudrätt eller desert. Serverade varma eller kalla, milda eller smakrika - soppor finns av alla slag. De kan vara ett inslag i en middag eller en hel måltid
Under vinjetten Peppar och salt
samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter.
Webbplatserna når nu en miljonpublik med mer än 70-tusen unika besökare
i veckan.
Veganrecept som sänker blodsockervärde
Jag söker veganrecept som kan sänka mitt blodsockervärde.
Är det någon som har några tips?
Postad av nybörjaren i Motala , 9 oktober 2009