Ölsoppa med apelsin

En annorlunda soppa! Här har jag gjort en variant där ölens mustiga, beska smak bryts mot apelsinens sötma.

Prova gärna med olika sorters öl för att hitta din favorit!

Soppan serveras med fördel som förrätt till stek - då kan skyn silas och användas som buljong i soppan.

Du behöver

Receptet är för 4 personer.

  • 1 liter ljus eller mellanmörk öl
  • Saften av en apelsin + skalet
  • Koncentrerad apelsinjuice
  • 2 msk smör
  • 1 gul lök
  • 1 vitlöksklyfta
  • 1/2 tsk rosmarin
  • Grönsaksbuljong, en tärning eller motsvarande (+ gärna steksky)
  • Vetemjöl
  • Salt
  • Vitpeppar

Gör så här

Finhacka eller mixa löken. Riv apelsinskalet fint, ta tillvara två teskedar rivet skal. Pressa apelsinen och spara saften.

Fräs löken i smöret i en kastrull stor nog att rymma soppan. Pressa ner vitlöken.

Pudra över cirka en matsked vetemjöl och vispa sedan i öl. Tillsätt buljong (Och gärna stekskyn) och koka upp. Lägg i rosmarin och rivet apelsinskal.

Låt småkoka några minuter. Tillsätt apelsinsaften och smaka av soppan med salt, peppar och koncentrerad apelsinjuice.

Låt soppan koka upp och red med lite vetemjöl i vatten, om den känns tunn. Håll soppan varm till serveringen.

Servera med grovt, syrligt bröd, smör och lagrad hårdost.


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt

Namn/signatur: 

Bakakaka: Kex till osten

Riktig god ost kräver goda kex. Baka goda havrekex som garanterat passar till favoritosten!

Nybakat bröd i all ära, men ibland vill man ha någonting lite lättare som tilltugg. Ofta blir det kexpaketet. Och kex passar bra till mycket, både som lättare tilltugg till fikat och till ostbrickan. Bakar du havrekex som är en mindre söt variant än de vanliga digestivekexten går det utmärkt även som mellanmål, serverade med smör, ost och kanske marmelad.

Att baka kex är både lätt och går snabbt. Så även om det tar lite längre tid än att öppna ett kexpaket så är det väl värt jobbet.

Prova en plåt redan i dag och fikat är färdigt!

 www.bakakaka.se





Pannkakor: Tortillas

Pannkakor är bra middagsmat! Gör egna tortillas!

Pannkakor är långt mer än en efterrätt med grädde och sylt! Med grövre mjöl i smeten och rätt tillbehör blir pannkakor en bra och nyttig middag.

De flesta har väl provat crepês? Otroligt gott, lättgjort och enkelt att variera.

Vanliga pannkakor blir nyttigare med till exempel grahamsmjöl och den som vill ha matiga pannkakor ska prova smakrika dinkelpannkakor.

Gör du egna tortillas av majsmjöl kan du fylla dem med vad du för tillfället har hemma och är sugen på.

Och vill du vara säker på att bli mätt finns förstås ugnspannkakan!

God och mättande pannkaksmiddag!

 www.pannkakor.se


Nyhetsbrev: pepparochsalt.se startar nyhetsbrev

Prenumerera direkt! Gratis och reklamfritt!
Epost:

Hembakad fest!

Hoppa hämtpizzan i kväll! Din hembakade quattro stagioni smakar bättre...

www.bakapizza.se

Helgwok

Prova en helgrön wok till helgen! Grönt är gott!

www.veganrecept.se


Ostsoppa

En tallrik soppa kanske? En krämig ost- och svampsoppa värmer gott!

www.sopprecept.se

Semmelfest!

Fettisdagen är här! Årets viktigaste dag för den som älskar semlor.

www.semlor.nu


Hjärtans gott!

Vill du bjuda på någotning fint till alla hjärtans dag? Baka med hjärtat!

www.efterratter.se

Vardagsfest!

När det ska gå snabbt att ordna mat med festkänsla blir det ofta kyckling. Gratinerad kyckling i tomat är både lättlagat och gott.

www.kycklingrecept.nu